Predstavljene dvije nove ICT-AAC aplikacije za web uređaje razvijene u suradnji s CROZ-om!

e-galerija

Nove web-aplikacije, ICT-AAC e-Galerija i Kvizaš, predstavljene su u četvrtak, 2.3.2023., na Fakultetu elektrotehnike i računarstva.

Na događaju su sudjelovali dionici sa Sveučilišta u Zagrebu, iz industrije te suradničkih udruga. Uvodni dio programa obuhvatio je upoznavanje s Kompetencijskom mrežom ICT-AAC te iskustvima multidisciplinarne suradnje i primjene aplikacija u praksi. U središnjem dijelu događaja predstavljene su nove dvije aplikacije koje su odraz sad već kontinuirane suradnje stručnjaka ICT-AAC tima i tvrtke CROZ. Krešimir Musa, direktor konzultantskih i implementacijskih usluga CROZ-a, istaknuo je osnovnu ideju iza dugogodišnje uspješne suradnje sa stručnjacima ICT-AAC tima nakon čega su detaljnije prikazane funkcionalnosti web e-Galerije te Kvizaša. Na kraju službenog dijela događaja, Jurica Babić, ambasador za uključivost i raznolikost, objasnio je ulogu programa Erasmus+ u stvaranju jednakih mogućnosti za sve s posebnim naglaskom na prezentaciju projekata INNOSID i Play2Green.

Opširnije...

Završnica projekta INNOSID u Budimpešti

Tangram innosid logo

Završnica projekta INNOSID (Inovativna rješenja zasnovana na novim tehnologijama za poboljšanje društvene uključenosti osoba s invaliditetom) održana je od 29. do 30. kolovoza u Budimpešti. Na završnom sastanku sudjelovali su svi članovi konzorcija kojeg čini 6 institucija višeg obrazovanja iz Hrvatske (uključujući članove Laboratorija ICT-AAC s FER-a i Sveučilišta u Dubrovniku), Španjolske, Francuske, Portugala i Mađarske te jedna nevladina organizacija (Hrvatska zajednica za Down sindrom). Na sastanku smo se reflektirali na ključne aktivnosti i rezultate projekta te smo raspravili o budućim daljnjim suradnjama.

Također, prezentirana je nova aplikacija ICT-AAC Gibalica, dostupna na hrvatskom i engleskom jeziku, a koja služi za poticanje fizičke aktivnosti u svrhu povećanja motoričkih vještina krajnjih korisnika.

Ovom prilikom zahvaljujemo svim članovima koji su sudjelovali na projektu i doprinijeli uspješnom privođenju ovog ERASMUS+ projekta kraju.

Opširnije...

Nastavljena suradnja OmoLaba i Laboratorija ICT-AAC

EU logo

Još jedna suradnja OmoLaba i stručnjaka Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu iz Laboratorija za asistivne tehnologije i potpomognutu komunikaciju pod vodstvom prof. dr. sc. Željke Car i izv. prof. dr. sc. Marina Vukovića završava se 15. srpnja 2021.

Projekt pod nazivom “Podrška čitanju kroz nove tehnologije” usmjeren je na usavršavanje i dodavanje funkcionalnosti novog proizvoda koji sada ulazi u fazu testiranja. Novi proizvod kombinira tehnologiju mjerenja pokreta oka i čitanja u svrhu odabira optimalnog čitalačkog okruženja, a usmjeren je na pomoć osobama s teškoćama čitanja.

Više o projektu “Podrška čitanju kroz nove tehnologije” financiranom iz EU fonda za regionalni razvoj možete pročitati na sljedećoj poveznici koja vodi na stranicu OmoLaba.

Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj 

Projekt „Razvoj novih funkcionalnosti Omoguru proizvoda 2″ financiran iz EU fonda za regionalni razvoj

EU logo

U srijedu 3. ožujka 2020. završena je provedba aktivnosti projekta “Razvoj novih funkcionalnosti Omoguru proizvoda – 2”, čiji je korisnik tvrtka OmoLab komunikacije d.o.o. Projekt je proveden u suradnji sa stručnjacima Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, odnosno Laboratorija za asistivne tehnologije i potpomognutu komunikaciju pod vodstvom prof. dr. sc. Željke Car i izv. prof. dr. sc. Marina Vukovića.

Splitsko-zagrebački startup OmoLab usmjeren je na razvoj alata za pomoć pri čitanju osoba s disleksijom i teškoćama čitanja. Osim fonta i mobilne aplikacije, razvili su i inkluzivni widget, softverski dodatak uz kojeg web stranice postaju pristupačne svima koji inače teško čitaju njihov sadržaj. Također, nedavno je izašla i nova verzija Omoguru ekstenzije za web preglednike uz koju je svakodnevno pretraživanje i čitanje online ugodnije.

Ova dva proizvoda spadaju u područje digitalne pristupačnosti, relativno nove teme na hrvatskom webu. Treba se uzeti u obzir da u Hrvatskoj više od petine populacije teže čita sadržaj prezentiran online te da bi sve tvrtke koje na taj način komuniciraju sa svojim korisnicima trebale paziti na prikaz svog sadržaja na webu.

Projekt “Razvoj novih funkcionalnosti Omoguru proizvoda – 2” je sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Ukupna vrijednost projekta je 107,14 tisuća kuna, od čega bespovratna EU sredstva iznose 75 tisuća kuna.

“Ovo je već drugi takav projekt u sklopu poziva ‘Inovacijski vaučeri za MSP-ove’ koji je OmoLab proveo s Fakultetom elektrotehnike i računarstva. Jako smo zadovoljni suradnjom sa stručnjacima s FER-a. Posebno nas se dojmilo uključivanje studenata koji su u projekt donijeli neke nove poglede i rješenja za naše ideje”, rekao je Petar Reić, direktor OmoLaba.

Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj 

Projekt "Pristupačno web-sjedište za osobe s invaliditetom" dobitnik je PMI-ovog strukovnog priznanja ˝Projekt godine˝

Strukovno priznanje Projekt godine

Priznanje za „Projekt godine“ strukovno je priznanje koje PMI Hrvatska dodjeljuje projektu koje odlikuju pozitivan utjecaj na društvo, najbolji rezultati te ispunjenje svih postavljenih ciljeva. Priznanje je uručeno voditeljici projekta prof. dr. sc. Željki Car.

Nagrađeni projekt “Pristupačno web-sjedište za osobe s invaliditetom” rezultat je dugogodišnje suradnje Laboratorija za asistivne tehnologije i potpomognutu komunikaciju Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu (FER-a) i Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM-a). Trajao je od ožujka do prosinca 2019. godine, a glavni rezultati projekta su prototip pristupačnog web-sjedišta na kojem se nalaze informacije o specifičnim ponudama telekom-operatora za osobe s invaliditetom, osobe starije životne dobi i mlade, metodologija za razvoj pristupačnog sjedišta weba (Poveznica na metodologiju) koja je predstavljena na skupu u Osijeku pod nazivom "Osobe s invaliditetom u digitalnom društvu" čija je organizacija također jedan od rezultata ovog projekta.

Više o projektu pogledajte na sljedećem videu: Projekt suradnje HAKOM-a i FER-a: Pristupačno web sjedište za osobe s invaliditetom.

Iva Topolovac, Željka Car, Ivana Rašan i Matea Žilak